archiwum wolności Europy Karpat

Sir Roger Scruton – 80. rocznica urodzin

W dniu 3 marca br. o godzinie 16:00 w siedzibie Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego odbyło się spotkanie poświęcone myśli i działalności Sir Rogera Scrutona, w związku z przypadającą 27 lutego br. 80. rocznicą urodzin tego, nieżyjącego już, wybitnego brytyjskiego myśliciela, klasyka konserwatyzmu, przyjaciela Polski i Polaków; człowieka wielu talentów: filozofa i publicysty, znawcy architektury oraz powieściopisarza, a także – twórcy dwóch oper.

W czasach komunistycznych, Sir Roger Scruton, wspierał opozycję demokratyczną w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, za co, w 2016 roku został odznaczony medalem „Odwaga i Wiarygodność” podczas Kongresu Polska Wielki Projekt, a w 2019 r. otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Roger Scruton kilkukrotnie odwiedził Polskę, w tym Przemyśl, stając się także intelektualnym mentorem tutejszego środowiska opozycyjnego lat 80.

W spotkaniu udział wzięli Jego przyjaciele, m.in. prof. Zdzisław Krasnodębski i Marek Matraszek oraz dr Ferenc Hörcher, prof. Maciej Szymanowski, dr Jan Musiał , Jacek Karnowski.

Zapraszamy od obejrzenia nagrania

W tygodniku „SIECI”, ukazał się artykuł Jacka Borzęckiego pt. “Scruton czuł się tu jak w domu” – poświęcony spotkaniu, które miało miejsce w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do treści